logo

Teatr Grodzki „Pod Basztami”

 

Teatr Grodzki „Pod Basztami” działający przy Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach powstał w 2014 roku. Zajęcia teatralne z seniorami, młodzieżą i dziećmi od 6 r. ż. prowadzą Pani Dorota i Artur Anyż założyciele Fundacji Studio TM oraz Teatru Zbożowego. Uczestnicy warsztatów czerpią wiedzę od doświadczonych aktorów, dla których teatr jest niezwykle istotnym narzędziem w kształtowaniu charakteru i wrażliwości młodych ludzi, pozwala przełamać słabości, pozytywnie wpływa na relacje międzyludzkie. Edukacja teatralna staje się jedną z ważniejszych form pracy z dziećmi. Zajęcia teatralne uwrażliwiają młodych ludzi na piękno słowa, muzyki, dają radość współdziałania w zespole, uczą kultury teatralnej, wpływają na edukację kulturową.

  • Organizator zajęć: CKiS
  • Termin warsztatów: środa -
    grupa seniorów (zajęcia bezpłatne) godz. 14.00 - 15.30
    grupa dzieci młodsza godz. 16.00 - 17.30
    grupa dzieci starsza: godz. 17.30 - 19.00
  • Miejsce: sala wokalno-teatralna na parterze hali Pod Basztami
  • Odpłatność wg. cennika CKiS

zajcia 2024 teatr

 

Aktualności:

Archiwum działalności Teatru Grodzkiego „Pod Basztami” w Chęcinach w  latach 2014 -2020

28.06.2014r. – premiera widowiska plenerowego pt: „Kazania Świętokrzyskie” opartego na najdawniejszych zabytkach piśmiennictwa polskiego na Rynku w Chęcinach.

Widowisko plenerowe oparte na najdawniejszych zabytkach piśmiennictwa polskiego. W orszaku pątniczym wędrują pielgrzymi, aby pod Krzyżem złożyć swoje troski, przedstawić  prośby, zanosić błagania i wielbić Boga za doznane łaski. Nikt spod Krzyża nie odejdzie bez wsparcia. Spektakl przygotowany jest również w wersji do grania w pomieszczeniach zamkniętych np. w kościołach.             

Reżyseria - Dorota Anyż
Scenografia - Mamert Tomczyk
Spektakl przeznaczony dla widzów – b/o
Czas trwania  35 minut.                                                                 
Wykonanie - Teatr Zbożowy/Teatr Grodzki

01.11.2014 r. – trzykrotna emisja dokumentu fabularyzowanego „Kazania w podróży” wyprodukowanego  dla TVP HISTORIA w reżyserii Doroty Kosierkiewicz. W filmie został wykorzystany spektakl przygotowany przez Fundacje Studio TM pt: „Kazania Świętokrzyskie” w reżyserii Doroty Anyż, scenografii Artura Anyża, w wykonaniu aktorów Teatru Zbożowego i Teatru Grodzkiego prowadzonego przez Fundację Studio TM.  Dokument był zrealizowany w związku z ekspozycją oryginałów Kazań Świętokrzyskich w klasztorze ojców Oblatów na Św. Krzyżu.

14.12.2014 r  - Skrzydełka  - premiera spektaklu w ramach Przeglądu Małych Form Teatralnych w Chęcinach – występ gościnny

Skrzydełka”- spektakl jest paszkwilem na konsumpcyjny styl życia dorosłych. Jest protestem przeciwko metodom wychowywania dziecka na wzór i podobieństwo współcześnie obowiązującego modelu ludzkiego, przeciwko ogłupianiu i tresurze, przeciwko tzw. wyścigowi szczurów. Jest to protest dziecka przeciw dorośleniu i dorosłości. Wszyscy byliśmy lub jesteśmy skubani, albo sami skubiemy innych. Posługujemy się groteską, fantazją, przejaskrawieniem. Akcja spektaklu umieszczona w klasie szkolnej, porusza dodatkowo tematy akceptacji, empatii, przyzwoitości.

Reżyseria - Dorota Anyż
Scenografia - Mamert Tomczyk
Spektakl przeznaczony dla widzów od  lat  10.
Czas trwania  35 minut.
Wykonanie  - Teatr Grodzki     

    

13.06.2015 r. – premiera spektaklu pt: „Rodzina Zastępcza”- na Rynku w Chęcinach.

21.06.2015 r. – premiera i pokaz plenerowego spektaklu pt: „Królewskie Miasto” na Rynku w Chęcinach.

Królewskie Miasto - spektakl opowiada o niesamowitych przygodach Turysty, który podczas pieszej wędrówki  pod murami  Zamku spotyka różne historyczne postaci. Czy to sen czy jawa? Może to magiczne moce królewskiego miasta sprawiają, że przenosimy się w czasie, trzeba to sprawdzić osobiście. 

Reżyseria – Dorota Anyż
Scenografia – Mamert Tomczyk

27.09.2015 r. – prezentacja happeningu na Rynku w Chęcinach pt: „Git A Zoy, Ot A Zoy” oraz prezentacja spektaklu na hali CKiS pt: „Ole i Trufa”.

15.11.2015 r.  - premiera spektaklu pt: „Dziady” w CKiS w Chęcinach.

28.11.2015 r. -  prezentacja spektaklu pt: „Królewskie Miasto” w czasie imprezy jubileuszowej Samorządu Chęcińskiego.

31.01.2016 r. – prezentacja spektaklu pt: „Dziady” w wykonaniu Teatru Grodzkiego w Synagodze w Chmielniku.

12.02.2016 r.  - prezentacja spektaklu pt: „Dziady” w wykonaniu Teatru Grodzkiego w Gimnazjum w Wolicy dla uczniów i mieszkańców gminy.

13.03.2016 r. – premiera spektaklu pt: „Goplana” – zwiastun spektaklu „Balladyna" wg. J. Słowackiego.

20.03.2016 r. -  premiera spektaklu pt: „Nuda. Wielka Nuda”- w ramach imprezy pn: „Wielkanocne spotkania z Teatrem” w Chęcinach podczas Jarmarku wielkanocnych ozdób i potraw.

30.04.2016 r. - udział w rozpoczęciu sezonu turystycznego w Chęcinach. Prezentacja spektaklu pn: „Królewskie Miasto” na Rynku w Chęcinach oraz udzielenie wywiadu telewizyjnego do TVP Regionalna.

03.05.2016 r. -  premierowa prezentacja spektaklu z okazji 225 Rocznicy Uchwalenia konstytucji 3 maja pt: „Poselstwo” na chęcińskim Rynku.

29.05 2016 r. – udział  Teatru Grodzkiego „Pod Basztami” w Jarmarku Świętokrzyskim na Świętym  Krzyżu i prezentacja spektaklu pt: „Królewskie Miasto”.

07.08.2016 r. – wręczenie Dorocznej Nagrody Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury dla Teatru Grodzkiego „Pod Basztami” za wkład w rozwój amatorskiego ruchu artystycznego i inspirowanie działań na rzecz promocji kultury Powiatu Kieleckiego.

19.02.2017 r. – premiera spektaklu pt. : „Balladyna” wg. J. Słowackiego.

08.03.2017 r. – prezentacja premierowego spektaklu pt. : „Balladyna” wg. J. Słowackiego w CKiS dla wszystkich gimnazjów z terenu gminy Chęciny.
"Balladyna" to opowieść o żądzy władzy za wszelką cenę. Balladyna jest gotowa na wszystkie najpodlejsze czyny, żeby ją zdobyć. Nie liczy się z Nikim, ani z niczym. Każdy krok prowadzi do zbrodni.
Aktorzy doskonale wczuli się w swoje role. Balladynę zagrała Agata Kwas, a Kirkora Tomasz Pękalski, który również świetnie wcielił się w rolę Grabca. Matka w wykonaniu Agnieszki Ciepielewskiej była wzruszająca i tragiczna.
Alina w którą wcieliła się Jowita Sobczyńska  emanowała łagodnością, dobrocią wielka miłością do Matki i siostry. Ale ze złem musiała przegrać.
Scenografia była przemyślana w każdym detalu, połączona z projekcjami multimedialnymi wypełniała cała przestrzeń sceniczną,  szczególnie jezioro było wszechobecne i stanowiło wspaniały entourage dla sceny Goplany, w którą wcieliła się Nina Jagusztyn i super zagranych skrzatów: Chochlika i Skierki.
Wszystkie role były zagrane wiarygodnie i z bardzo dużym ładunkiem emocjonalnym. Publiczność, która wypełniła licznie  widownię  z wielkim zainteresowaniem śledziła losy bohaterów, a na zakończenie nagrodziła artystów gromkimi brawami.      

„Balladyna” – J. Słowackiego                                                                                                               
Reżyseria – Dorota Anyż
Scenografia –Mamert Tomczyk

27.05.2017 r. – prezentacja spektaklu pt: „Charakterki” w ramach działalności Teatru Grodzkiego – grupa młodsza podczas imprezy plenerowej z okazji Dnia Dziecka w Chęcinach.

03.06.2017 r. – próba i prezentacja spektaklu „Gęsi” podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej pn: „Tryptyk Żydowski ”

24.06.2017 r. – prezentacja etiudy „Noc Kupały” – Rynek chęciński.

21.01.2018 r. – premiera spektaklu pt: ”Na Jagody” z najmłodszym zespołem Chęcińskiego Teatru Grodzkiego „Pod Basztami”. Spektakl obejrzało ponad trzysta widzów.

Spektakl stworzony na podstawie należącego  do kanonu polskiej literatury tekstu Marii Konopnickiej - dla dzieci - to opowieść o przygodach małego Janka  –który wczesnym rankiem wybrał się na wędrówkę do tajemniczego lasu. Spotyka tam  Jagodowego  Króla i jego synów - Jagodowych Chłopców z którym wybiera się na ciekawą wyprawę i poznaję Panny Borówczanki oraz całą rzeszę  leśnych mieszkańców: urocze Mrówki , Ważki, Żabkę i uroczego Świerszczyka. Spektakl grany przez młodszy zespół Teatru Grodzkiego jest żywiołowy, pogodny, daje możliwość dla aktorów i publiczności do kontaktu z wierszem, kształtując w niezwykły sposób ich wrażliwość na słowo. Spektakl familijny, wszyscy bawią się doskonale.                

Reżyseria: Dorota Anyż
Scenografia: Mamert Tomczyk

04.03.2018 r. – prezentacja premierowego spektaklu pt: „O Medyku Feliksie” dla wszystkich mieszkańców gminy Chęciny.

Spektakl „Medyk” oparty jest na legendzie Gustawa Morcinka. Opowiada o śmierci, życiu, wierze, miłości i rodzinie, czyli o wszystkim co spotykamy na co dzień i pielęgnujemy. O odwiecznych mądrościach ludowych i określaniu priorytetów życiowych. Co w życiu jest ważniejsze: uczciwość, miłość, rodzina, religia czy rozpusta, pycha, łapówkarstwo, samotność…. Jakich wyborów dokona Feliks? A jakich wyborów dokonujemy my? Zapraszamy do obejrzenia spektaklu.

Czas trwania: 45 min.

Reżyseria: Dorota Anyż
Scenariusz: Piotr Tomaszuk na podstawie Gustawa Morcinka
Scenografia: Mamert Tomczyk

 

10.06.2018 r. – premiera spektaklu plenerowego pt: „Orszak Królewski” w wykonaniu dwóch zespołów Teatru Grodzkiego.

7.10.2018 r. – premiera spektaklu plenerowego pt: „Korowód Króla Łokietka” w wykonaniu dwóch zespołów Teatru Grodzkiego.  

31.03.2019 r. – Maraton Teatralny z okazji 57 Międzynarodowego Dnia Teatru. Trzy premiery w ramach działalności Teatru Grodzkiego „Pod Basztami”: „Cyrku”, „Dzieci Sanczeza”, „Eliksir starości”. 

03.05.2019 r.- widowisko plenerowe z okazji Święta 3 Majapt.: „Ojczyzna ”

10.06.2019 – premiera spektaklu plenerowego pt: „Koty” w ramach działalności Teatru Grodzkiego „Pod Basztami” w Chęcinach podczas Święta Dni Chęcin.

09.09.2019 r. – Prezentacja etiudy teatralnej „Szmoncesy, cymesy czyli dobry żydowski humor przy szabasowych świecach” w wykonaniu Aktorów Teatru Seniorów.  Prezentacja etiudy  zrealizowana w ramach projektu „Uniwersytet kreatywności czyli aktywna jesień życia dla każdego”.

19.01.2020 r. – Premiera „Legendy o zbóju Madeju” w wykonaniu aktorów – seniorów z Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

„Zbój Madej”  nawiązuje do Legendy Świętokrzyskiej  o słynnym okrutnym zbóju , który przerażony wizją cierpień w piekle próbuje za życia odkupić swoje winy.- spektakl przypominający świat, który zaginął , a został ożywiony dzięki spektaklowi. Promujący kulturę ludową i region świętokrzyski. Otwierający widzów  na kulturę związaną ze swoim regionem o której tak łatwo zapominamy.                                                                                                                                                                                  

Reżyseria - Dorota Anyż
Scenografia - Mamert Tomczyk
Kostiumy - Róża                                                                                                                                
Spektakl familijny przeznaczony dla widzów od 7 lat.
Czas trwania 30 minut.                                                                                                                       
Wykonanie - Teatr Seniorów CHUTW-u
Reżyseria: Dorota i Artur Anyż
Obsada: Narrator - Jadwiga Borowska; cioteczka – Elżbieta Ciepluch; dzieci – Helena Król, Aleksandra Lech i Genowefa Dziedzic; diabliczki – Wanda Majcher, Barbara Grabowska i Genowefa Dziedzic; czarownice - Elżbieta Ciepluch, Teresa Muster, Czesława Bobrowska, Zofia Puchała, Włodzimierz Puchała, Zofia Gruszka i Wanda Polańska; kupiec – Stanisław Król; żona kupca – Aleksandra Lech; Stasiek Pochwała – Marta Sysdół; Madej – Stanisłąw Król; matka Madeja – Barbara Grabowska; Lucyfer – Wanda Majcher; Solfernus – Barbara Grabowska; diabeł – Genowefa Dziedzic; biskup – Róża Nadrzewia; ksiądz – Teresa Muster.
Scenografia: Agnieszka Majkrzyk, Urszula Porzucek
Kostiumy: studenci CHUTW
Koordynator: Dariusz Miernik
Obsługa techniczna: Norbert Krawczyk, Seweryn Gołuch

22.02.2020 r. – premiera „Królowej Śniegu” – Teatr Grodzki „Pod Basztami”- młodsza grupa wspólnie z Aktorami „Teatru Seniorów” Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wcielili się w tzw. Złe Charaktery czyli w rolę Radcy, zbójów.


      

Nasi Partnerzy:

deklaracja

facebook

instagram

youtube