XXIX Zamkowe Spotkania z Muzyką tym razem na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Chęcinach. Wyjątkowy koncert w pięknej scenerii
Tegoroczna odsłona Zamkowych Spotkań z Muzyką w Chęcinach miała szczególny charakter. 15 sierpnia koncert odbył się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Chęcinach. W pięknej scenerii średniowiecznej warowni przed publicznością wystąpił zespół All Antico. Muzyka dawna i klasyczna wykonywana na historycznych instrumentach doskonale wpisała się w klimat jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków regionu.
Wyjętkowa muzyka na zamkowym dziedzińcu
Tegoroczna edycja Zamkowych Spotkań z Muzyką była wyjątkowa przede wszystkim ze względu na miejsce. Tym razem wydarzenie zostało zorganizowane na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Chęcinach, przy wejściu zachodnim. Ta szczególna lokalizacja pozwoliła uczestnikom jeszcze bardziej poczuć klimat chęcińskiej warowni. Otoczenie średniowiecznych murów stworzyło piękną oprawę dla muzyki, a sam dziedziniec stał się tego wieczoru miejscem spotkania historii i sztuki. – Zamkowe Spotkania z Muzyką od lat zajmują ważne miejsce w kalendarzu wydarzeń kulturalnych naszej gminy. W tym roku zaprosiliśmy publiczność na dziedziniec Zamku Królewskiego. Chcieliśmy, aby uczestnicy mogli jeszcze pełniej poczuć niezwykły klimat tego miejsca. Średniowieczne mury i muzyka na żywo stworzyły wyjątkową oprawę. Cieszę się, że mogliśmy przeżyć ten muzyczny wieczór w tak pięknej scenerii – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
All Antico wystąpił w średniowiecznej scenerii
Bohaterem muzycznej części wieczoru był zespół All Antico – kwartet specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej i klasycznej na instrumentach historycznych. Artyści zabrali zgromadzoną publiczność w muzyczną podróż przez epoki, prezentując repertuar oparty na brzmieniach charakterystycznych dla minionych stuleci. Wybór miejsca szczególnie dobrze współgrał z charakterem koncertu. Muzyka wykonywana na historycznych instrumentach zabrzmiała w otoczeniu wielowiekowych murów Zamku Królewskiego, dzięki czemu uczestnicy mogli nie tylko wsłuchać się w prezentowane utwory, ale również poczuć atmosferę miejsca, którego historia sięga średniowiecza.
Muzyka i historia spotkały się na chęcińskim zamku
Zamkowe Spotkania z Muzyką od lat przyciągają do Chęcin miłośników muzyki i wydarzeń artystycznych. Tegoroczna edycja wyróżniła się jednak na tle poprzednich właśnie dzięki przeniesieniu wydarzenia na dziedziniec Zamku Królewskiego. Tym razem historyczne miejsce stało się scenerią dla Zamkowych Spotkań z Muzyką, pozwalając publiczności spojrzeć na dobrze znane wydarzenie z zupełnie nowej perspektywy.
Kiedy kolejne dźwięki rozbrzmiewały pomiędzy średniowiecznymi murami, chęciński zamek znowu pokazał, jak wyjątkowym może być miejscem dla kultury. Tego wieczoru jego dziedziniec wypełniła muzyka All Antico, a historyczne otoczenie stało się naturalną oprawą koncertu.
Agnieszka Olech












