W Chęcinach podziękowano rolnikom za plony podczas uroczystej mszy świętej, która odbyła się w kościele pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach. Wybrano też najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a miano to zdobył wieniec misternie upleciony przez przedstawicieli sołectwa Lipowica. Będzie on reprezentował Gminę i Miasto Chęciny podczas dożynek powiatu kieleckiego.
Według prastarego zwyczaju, dożynki są zwieńczeniem całorocznej pracy i dziękczynieniem za plony. W Polsce od wieków, po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, obchodzono dożynki, będące ukoronowaniem całorocznego rolniczego trudu. Po ścięciu ostatnich kłosów zboża i uwiciu z nich wieńca zanoszono go uroczyście do domu gospodarza. Ten staropolski zwyczaj, mający zapewnić urodzaj na następny rok, przetrwał po dziś dzień.
Tegoroczne dożynki Gminy i Miasta Chęciny będą wspólnie obchodzone wraz ze Świętokrzyskimi Dożynkami Wojewódzkimi, które odbędą się 10 września na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Ich organizatorami będą marszałek Województwa Świętokrzyskiego, burmistrz Gminy i Miasta Chęciny prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz starosta kielecki.
Pomimo zaplanowanych we wrześniu połączonych dożynek, zgodnie z tradycją w Chęcinach odbyła się uroczysta Msza Święta Dożynkowa w kościele pw. św. Bartłomieja w Chęcinach, podczas której dziękowano za tegoroczne plony oraz szczęśliwe zakończenie żniw i prac polowych. Uroczystej mszy świętej przewodniczył ksiądz kanonik Jan Kukowski, proboszcz tutejszej parafii. - Organizacja dożynek w gminie Chęciny to już wieloletnia tradycja. Każdego roku wydarzenie odbywa się w innej miejscowości. W tym roku gminne dożynki zostaną połączone z dożynkami wojewódzkimi i odbędą się w Tokarni. Niemniej jednak, postanowiliśmy zorganizować uroczystą mszę dziękczynną, aby podziękować wszystkim rolnikom za ich ciężką, całoroczną pracę. Wartość chleba najlepiej znają ci, którzy w wielkim trudzie i pocie czoła pracują na jego dar. Oby tego chleba nigdy nikomu nie zabrakło na stole – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
A jak dożynki to i żniwna korona. Tradycji stało się zadość i tym razem. Po mszy świętej dziękczynnej nagrodzono również twórców pięknych wieńców. Te misterne dzieła sztuki można było podziwiać pięknie wyeksponowane, a specjalnie powołana komisja wcale nie miała łatwego zadania, aby wybrać ten najlepszy. Komisja w składzie: opiekun Klubu Seniora Bogumiła Wrońska, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach Renata Janusz, dyrektor Żłobka Samorządowego Maria Mazur, inspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy i Miasta Chęciny Ewa Jokisz, słuchacz Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Marta Syzdół i pracownik Zamku Królewskiego Anna Ból, po długich naradach zdecydowała, że najpiękniejszym wieńcem zostaje wieniec przygotowany przez sołectwo Lipowica. W nagrodę Burmistrz Robert Jaworski przekazał na ręce zwycięzców nagrodę pieniężną. Pozostałe sołectwa, które przygotowały wieńce dożynkowe również otrzymały wyróżnienia i nagrody pieniężne. A wieńce można było podziwiać także sołectwa Korzecko, Siedlce, Łukowa i Wolica. - Prezentowane wieńce stanowiły przykład wysokiego kunsztu, a ich wykonanie z całą pewnością wymagało sporego wysiłku. Dziękuję wszystkim, którzy przygotowali te piękne wieńce dożynkowe, którzy przyszli też w pięknych strojach ludowych na naszą dziękczynną mszę dożynkową. Kultywowanie pięknej tradycji polskiej wsi jest niezwykle ważne – dziękował burmistrz Robert Jaworski przedstawicielom wszystkich sołectw, które przygotowały wieńce.
Warto zaznaczyć, że wieniec sołectwa Lipowica będzie reprezentował Gminę i Miasto Chęciny podczas dożynek powiatu kieleckiego, które odbędą się 27 sierpnia w Rakowie. Tam też zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu kieleckiego, który będzie reprezentował powiat podczas dożynek wojewódzkich w Tokarni 10 września. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w XXIII Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich. Wstęp na teren Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni jest bezpłatny.