BIBLIOTEKA


 
 
 
 
 

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW

 

 
 

 MUZEALNA IZBA GÓRNICTWA  KRUSZCOWEGO W MIEDZIANCE

 

Chęcińska majówka w plenerze! Zapraszamy!

Zbliża się wyczekana majówka, pełna atrakcji w Gminie Chęciny! Spędź ją razem z nami. Podejmij majówkowy challenge (kliknij i przeczytaj szczegóły) weź udział w grze terenowej „Śladami UNESCO w Gminie Chęciny – rodzinna zabawa w odkrywców” (kliknij i przeczytaj szczegóły) i zobacz wystawę tematyczną na Rynku Górnym w Chęcinach.

Dla pasjonatów historii i zabytków, miłośników przyrody, fotografów czy poszukiwaczy przygód, podążanie śladem bogactwa turystycznego naszej gminy, należącej do Geoparku Świętokrzyskiego UNESCO, z pewnością będzie ciekawym wyzwaniem i fascynującą przygodą.

Już w samych Chęcinach można udać się na spacer śladem zabytków sakralnych miasta wybierając Ścieżkę Mnicha i podążając urokliwymi uliczkami rozpoczynając od czternastowiecznego Klasztoru Ojców Franciszkanów, przez Klasztor Sióstr Bernardynek aż do zabytkowego Kościoła Parafialnego pw. Św. Bartłomieja Apostoła. Stamtąd już niedługa, choć wymagająca odrobinę wysiłku trasa w górę do ruin największej perełki turystycznej Gminy – Zamku Królewskiego w Chęcinach. Piękne widoki, jakimi uracza nas krajobraz okołozamkowy  bez wątpienia umilą każdemu tę wędrówkę, a na terenie samej warowni poczuć będzie można niesamowity klimat oddający ducha wielowiekowej historii tego obiektu. W murach zamkowych przez cały majowy weekend płonąć będzie ognisko i rozbrzmiewać średniowieczna muzyka. Świetnym pomysłem może być zorganizowanie sobie we własnym zakresie pikniku. 

Schodząc z Góry Zamkowej warto udać się na interesujący spacer wśród budzącej się wiosną do życia natury w kierunku pobliskiego Rezerwatu Przyrody „Góra Rzepka”, który każdorazowo zachwyca swoimi niezwykłymi walorami geologicznymi. Zejść można również w stronę miasta, zmierzając do zrewitalizowanego Rynku Górnego z witającą wszystkich figurą króla Władysława Łokietka. Na jego płycie zorganizowana zostanie wystawa pn. „Józef Piłsudski na pomnikach II Rzeczpospolitej”.

Ciekawym pomysłem na relaks na świeżym powietrzu  jest niewątpliwie wizyta w nowo otwartym Parku Miejskim im. Ojca Mateusza Korczaka, gdzie z całą rodziną można odpocząć i zregenerować siły.

Na aktywną wycieczkę warto również udać się w okolice Chęcin podążając chociażby do Rezerwatu Przyrody „Góra Miedzianka”, gdzie podziwiać możemy zapierającą dech w piersiach panoramę regionu. Niesamowitą atrakcją będzie też wędrówka do Rezerwatu „Góra Zelejowa”, urzekającego przyrodniczo i geologicznie miejsca, gdzie znajdują się kamieniołomy. Z nich właśnie pochodzi  tak  zwana „różanka zelejowska” - najpiękniejszy i słynny w całym kraju rodzaj wapienia wydobywanego na Ziemi Chęcińskiej. Interesująca dla miłośników pieszych wypadów może okazać się wyprawa leśnymi ścieżkami do Kamieniołomu „Stokówka”, raju wspinaczkowego ze ścianami skalnymi sięgającymi niemal 20 metrów czy do niewielkiej krasowej Jaskini Piekło, znajdującej się na zboczu Góry Żakowej w Paśmie Zelejowskim.

Dla entuzjastów aktywności a zarazem odpoczynku na świeżym powietrzu dobrym rozwiązaniem będzie wizyta nad zbiornikiem w Lipowicy, gdzie malowniczy krajobraz robi niesamowite wrażenie i zachwyca niemal  każdego, kto odwiedzi to urokliwe miejsce. Można tu odnaleźć spokój oraz ciszę przerywaną jedynie dźwiękami natury.

A jeżeli ktoś ma ochotę na dodatkowe wyzwanie, zachęcamy do udziału w Grze terenowej pn. “Śladami UNESCO po Gminie Chęciny – rodzinna zabawa w odkrywców”, podczas której możesz w interesujący, połączony z dobrą zabawą i nagrodami sposób, poznać wspomniane już atrakcje turystyczne Gminy Chęciny: Górę Rzepkę z Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej, Górę Zamkową, Górny Rynek w Chęcinach oraz Górę Zelejową.

Nie sposób tu wymienić wszystkich atrakcji naszej gminy, bo jak wzrokiem sięgnąć, niemal każdy jej zakątek stanowi o niezwykłej atrakcyjności i wielkim bogactwie turystyczno-krajobrazowo-przyrodniczym Chęcin i okolicznych miejscowości. Dlatego zachęcamy do spędzania majówkowych wolnych dni na świeżym powietrzu doświadczając wielu pozytywnych wrażeń wyniesionych z poznawania Ziemi Chęcińskiej, która też może stać się plenerem dla wykonania niezapomnianych fotografii.