BIBLIOTEKA


 
 
 
 
 

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW

 

 
 

 MUZEALNA IZBA GÓRNICTWA  KRUSZCOWEGO W MIEDZIANCE

 

XVI Międzynarodowy Plener Malarski w Chęcinach za nami

Pięćdziesięciu znakomitych artystów z Anglii, Szwecji, Niemiec, Białorusi i z Polski wzięło udział w tegorocznym dwutygodniowym Międzynarodowym Plenerze Malarskim "Pocztówki Chęcińskie". W sumie stworzyli blisko trzysta unikatowych obrazów. 10 sierpnia, w Hali "Pod Basztami" w Chęcinach odbył się wernisaż wystawy poplenerowej. Gościem honorowym była Wiceminister Sportu i Turystyki Anna Krupka oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Na szesnasty w historii Międzynarodowy Plener Malarski do Chęcin zjechali artyści malarze nie tylko z całej Polski, ale i z Anglii, Szwecji, Niemiec i Białorusi. Przez dwa tygodnie uwieczniali na płótnie piękne zabytki, kościoły, klasztory i pejzaże Gminy i Miasta Chęciny. - Plenery malarskie w Chęcinach to już tradycja. Każdego roku gościmy na naszej królewskiej ziemi artystów z Polski i zagranicy, którzy uwieczniają na płótnie chęcińskie uliczki, zaułki, podwórka, kamieniczki, a przede wszystkim piękne zabytki i oczywiście przyrodę. Magię i czar naszego miasteczka i okolicznych malowniczych zakątków naszej gminy z łatwością można dostrzec w powstałych tu obrazach, zachwycających pięknem i różnorodnością. Już od szesnastu lat malowane przez międzynarodowych artystów obrazy stanowią też swego rodzaju dokumentację artystyczną naszej gminy. Śmiało można powiedzieć, że obrazy te ocalają na płótnie od zapomnienia bogactwo kulturowe, jakie posiadamy – podkreślał podczas uroczystego zakończenia XVI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. Na ręce artystów złożył podziękowania za stworzone dzieła, promujące w szczególny sposób gminę Chęciny. Serdeczne podziękowania za ciepłe przyjęcie na ręce władz chęcińskiego samorządu złożyła Zyta Trych, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach, które to od samego początku jest współorganizatorem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Chęcinach oraz Komisarz Pleneru, Maria Salus

Tym razem aż pięćdziesięciu artystów malowało obrazy przez dwa tygodnie. - Można nas było spotkać w różnych miejscach Chęcin. Często mieszkańcy i turyści z zaciekawieniem przyglądali się naszej pracy. 31 lipca w zabytkowej kamienicy „Niemczówka” odbył się wernisaż wystawy pt. „Dialogue With Art” autorstwa pani Elżbiety Chojak – Myśko z Londynu, uczestniczki tegorocznego pleneru malarskiego i opiekunki artystów z Anglii, którzy przyjeżdżają na plener do Chęcin już od trzech lat. Poza tym, na chęcińskiej starówce organizowane były happeningi artystyczne. Artyści odbyli też wycieczkę do Miedzianki, gdzie także powstały piękne prace plenerowe – mówi Zyta Trych, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach. - W tym roku przyjechali do nas artyści z całej Polski, ale też z Anglii, Szwecji, Białorusi i z Niemiec. To był rekordowy rok pod względem liczby uczestników i krajów, z jakich przybyli - zaznacza Komisarz Pleneru, Maria Salus.

Kolejny już plener malarski tradycyjnie zakończył się wernisażem, który odbył się w Hali Widowiskowo – Sportowej „Pod Basztami” w Chęcinach. Otworzył go piękny koncert Michała Steciaka. Gościem honorowym wydarzenia była Wiceminister Sportu i Turystyki, Anna Krupka oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych, Piotr Wawrzyk, którzy nie kryli zachwytu nad powstałymi podczas wernisażu dziełami. Wspólnie z Burmistrzem Robertem Jaworskim złożyli każdemu z artystów indywidualne podziękowania za udział w XVI Międzynarodowym Plenerze Malarskim.

Prezentacja prac podczas wernisażu była świetną okazją do wspólnych rozmów przedstawicieli różnych środowisk. Jak podsumowano, tegoroczny plener malarski był wyjątkowym i niezwykle owocnym czasem, podczas którego powstało blisko trzysta przepięknych obrazów.

Organizatorem pleneru był Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem po raz pierwszy w tym roku objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Wojewoda Świętokrzyski, Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski i Starosta Kielecki, Mirosław Gębski.

Agnieszka Olech