BIBLIOTEKA


 
 
 
 
 

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW

 

 
 

 MUZEALNA IZBA GÓRNICTWA  KRUSZCOWEGO W MIEDZIANCE

 

Na chęcińskim rynku rozbrzmiały kolędy

 Wczorajszego popołudnia na rynku w Chęcinach, w iście świątecznym klimacie, odbył się Koncert Kolęd i Kiermasz Bożonarodzeniowy. Po raz pierwszy, impreza ta zorganizowana została na placu odrestaurowanego rynku,  który przystrojony kolorowymi światełkami i wypełniony nastrojowymi dźwiękami kolęd i pastorałek, prezentował się wręcz bajkowo. W świątecznym klimacie wydarzenie otworzył Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski zapowiadający, że to wspólne kolędowanie stanie się tradycją naszego Królewskiego Grodu.

 

O godzinie 14 rozpoczął się kiermasz, na którym można było obejrzeć i oczywiście zakupić przepiękne, ręcznie robione ozdoby świąteczne. Stoiska wypełnione były kolorowymi bombkami z bibuły i cekinów, stroikami z zielonych gałązek i aniołkami z papieru, filcu a nawet ze szkła. Na straganach przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich można było zasmakować domowych wypieków i tradycyjnych dań, których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Wśród wystawców gościliśmy dzieci i pracowników ze świetlic w Chęcinach, Tokarni  i Ostrowie, którzy od kilku tygodni trudzili się aby przygotować świąteczne dekoracje. Imponująco prezentowało  się również stoisko "San Damiano", na którym podopieczni  ośrodka zaprezentowali swoje najlepsze prace. Nie zabrakło również bombek wykonanych techniką decoupage i żywych tradycyjnych choinek.

Kolejną atrakcją niedzielnego popołudnia był Koncert Kolęd. Scena pod chęcińskim Ratuszem oblegana była przez   solistów, zespoły dziecięce, chóry i zespoły folklorystyczne z terenu  gminy Chęciny.

Ze swoim repertuarem wystąpili dla nas:

Jacek Prokop sam i z zespołem AT - HOC działającym przy MDK w Kielcach,

zespół Nutki pod kierunkiem Małgorzaty Habik, reprezentujący SP w Polichnie,

Dominika Wrońska,

Wiktor Łukawski zaprezentował się wraz z tatą, Piotrem Łukawskim,

Julia Szczykowska i Amadeusz Łukawski,

Miłosz Januszek,

Maja Gacek,

Chór działający przy Parafii pw. Św. Bartłomieja pod kierunkiem Piotra Łukawskiego

Chór Con Afetto pod kierunkiem Edyty Bobryk

Chór Oremus, pod kierunkiem Piotra Łukawskiego

Zespoły folklorystyczne: Bolminianki, Lipowiczanie i Siedlecczanie

Zgromadzona widownia wysłuchała tradycyjnych, polskich kolęd jak również utworów pochodzących z XVII wieku i nowoczesnych, radosnych pastorałek. - Wspólne kolędowanie to jedna z najstarszych i najpiękniejszych świątecznych tradycji, którą należy pielęgnować i kultywować.  Wierzę, że pierwszy plenerowy Koncert Kolęd i Kiermasz Bożonarodzeniowy rozpoczął  nową tradycję w naszej Gminie, która z pewnością z roku na rok będzie gromadzić coraz większą widownię-powiedział Burmistrz, Robert Jaworski.

Warto dodać, iż podczas koncertu po chęcińskim rynku przechadzał się najprawdziwszy Święty Mikołaj z workiem pełnym słodkich upominków. Był on miłą atrakcją  nie tylko dla najmłodszych gości. Do pamiątkowych fotografii ustawiali się wszyscy grzeczni mieszkańcy.

Na zakończenie tak refleksyjnego wieczoru, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, podziękował i pogratulował wszystkim wykonawcom kolęd oraz uczestnikom kiermaszu. A z okazji zbliżających się świąt gospodarz gminy złożył życzenia zdrowia, rodzinnego ciepła i wzajemnego zrozumienia, a Nowy Rok, aby przyniósł pomyślność we wszystkich naszych działaniach.


Magdalena Kręciała